Експериментално косене по време на размножителния период на птиците в района на Дуранкулашкото и Шабленското езеро проведе РИОСОВ – Варна. Това стана ясно от отговора на министъра на околната среда и водите Юлиян Попов по повод въпрос за извършено нарушение, зададен от народния представител от Възраждане Консатнтина Петрова. Оказва се, че оторизираните с опазването на околната среда институции не са се съобразили с посочените в нормативната уредба срокове, в които е забранено извършването на подобни дейности.
Във въпроса си до министъра народният представител от Добричка област Константина Петрова пита, защо в района на двете езера, които са защитена природна местност, е извършено косене на тръстика и нейното изнасяне, при положение, че това не трябва да се прави до 1 август, поради размножителния период на птиците.
Косенето и извършено в изпълнение на природозащитен проект по Оперативна програма „Околна среда“ с наименование „Дейности за подобряване на състоянието на влажни зони Дуранкулашко езеро и Шабленско езеро“. Периода на проекта е от 3 септември 2020 г. до 3 май 2024 г., а общата му стойност е 2 297 435 лв. Предвидени са редица дейности, като една от тях е управление на масивите от водолюбива растителност. Става дума за косене на тръстиката и нейното изнасяне. За допустимите периоди на косене на тръстика има ясно изписани правила в действащите планове за управление на защитените местности Дуранкулашко езеро и Шабленски езерен комплекс, подчерта Константина Петрова. Тя уточни, че че такова не е допустимо в периода до 1 август поради размножителния период на птиците.
Оказва се обаче, че в края на месец юни РИОСВ-Варна е извърши сериозно нарушение на Закона за биологичното разнообразие, чл. 38, ал.1, т. 4, навлизайки със самоходна косачка в защитената местност. Извършеното косене на тръстики в разгара на размножителния сезон за птиците е довело до унищожаване на гнезда и нелетящи малки птици. Още повече, че тази година поради изключително ниските температури през зимата и пролетта гнездовият период на птиците започна по-късно, посочи още народният представител от Добричка област във въпроса си до министъра на околната среда и водите. Защо РИОСВ-Варна самоволно не спазва регулациите в проекта, който изпълнява и където ясно се посочва, кои са допустимите за косене периоди, попита от парламентарната трибуна Константина Петрова. Защо държавата финансира проекти и дейности, които нарушават законодателството и не подобряват състоянието на местообитанията и видовете, а точно обратното - нарушават ги. Можем ли да считаме РИОСВ - Варна като ефективен контролен орган и гарант за опазване на биоразнообразието, когато самата инспекция извършва тежки нарушения, попита още Петрова.
В отговор на въпроса министър Попов потвърди изнесените факти, че в района на защитената местност е извършено косене на тръстика в периода 26 – 27 юни 2023 г. То било извършено с цел тестване на терен на капацитета и ефективността на закупеното по проекта оборудване.
Окосената територия е 3 дка., а извършените проби са направени при пълно натоварване на машината. Според министъра експерименталното косене не е довело до значително отрицателно въздействие върху защитената територия.
Така, от отговора на министъра на околната среда и водите Юлиян Попов става ясно, че действително е извършено нарушение, като не са спазени посочените в нормативната уредба срокове.
В отговор на посоченото от Попов, народният представител от Добричка област Константина Петрова припомни, че в района има много защитени растителни и животински видове и не би трябвало да си правим подобни експерименти с природата.